Handmålad, polykrom blomsterdekor. Vissa med förgyllda detaljer.
Skål med dekor av fåglar, Meissen. Diameter 10,5 cm.
Kopp med fat, ej ursprungligen sammanhörande, Meissen. Diameter 8-14 cm.
Bricka med gallerkant. Diameter 24 cm.
Tedosa, Berlin. 12,5 cm.
Tedosa. 14 cm.
Tedosa med blå glasyr, Meissen. 11,5 cm.
Skål med nedslipat nagg. Kopp med fotringsnagg. En tedosa med nagg. Slitage.