Bemålade i svart med bronserade detaljer. Rektangulär stoppad rygg övergående i armlän, sarg med dekor av kymation, runda kannelerade ben med pateraformade anfanger. Signerade NTS. Sitthöjd 44, rygghöjd 85 cm.
Slitage. Förstärkningar. Två med skadad stoppning och sadelgjord.