" l’Amour et l’Amitié". Förgylld och patinerad brons samt vit marmor. Modellerad med en figurgrupp av ung kvinna med Amor och hund, oval sockel med reliefornament på sex "toupie"-formade fötter. Vitemaljerad urtavla med arabiska siffror signerad "Cellier / A PARIS". Längd 33, bredd 14, höjd 34 cm. Nyckel finns.
Slitage. Marmor med smärre nagg. Urtavla med skador. Ej funktionstestad. Pendel saknas.