Mahogny och silver. Beslagsornamentik av stiliserade bårder, hörn med rosor, sidor med antikiserande medaljonger, lock med plakett med initialer HMN. Beslagen stämplade IM (saknar årsindex men mästaren verksam 1807-1831) Invändigt med inredning av spegel och fack. Invändigt med påskrift "Till Carl-Edvard von Rosen på bröllopsdagen 18 10/8 87 från hans syster" Längd 24,5, bredd 15,5, höjd 9 cm. Nyckel finns.
Beslag med skador. Smärre lagningar och kompletteringar.
Hans Magnus Nordlindh (1793-1812)
Maria Charlotta Nordlindh (gift von Rosen)
Magnus Edvard von Rosen (1821-1868)
Karolina Edvardina von rosen (1859-1915)
Carl Edvard von Rosen (1856-1919)
Därefter i arv.