Fanerad med mahogny. Beslag och listverk av mässing. Ovan med fällbar skrivklaff med bakomvarande låd-, fack- och skåpfacksinredning. Nedan tre lådor. Skiva av vitspräcklig marmor med påskrift i rödkrita "(?) M / 7". Längd 105, bredd 50,5, höjd 121 cm. Nyckel finns.
Smärre slitage. Benen med brott och maskstungning.
Tidigare i samlingarna på Åkers styckebruk.
Därefter i arv.