”Ska man bli en bra djurtecknare räcker det inte med att vara flink i handen. Man måste också lära sig förstå djuren så att man kan känna sig som en tjäder, en hare eller en älg. Och när man tecknar landskapet runt omkring djuret måste man förstå varför det lever där och inte någon annanstans.”
Harald Wiberg hade en omättlig nyfikenhet på naturen, och han var intensivt närvarande i det han gjorde, i dokumentationen av ögonblicket. Främst är det hans återkommande skildringar av den svenska naturen med vilt, fåglar och jägare som han är ihågkommen för. I denna auktion har vi förmånen att presentera elva fint arbetade akvareller med motiv av jakthundar i arbete under årets alla årstider.
Harald Wiberg (1908 – 1986) var från Ankarsrum i Kalmar Län. Tidigt visade han talang för teckning, han älskade naturen och det sägs att hans envishet lade grunden till hans framtida yrkesbana. Som ung flyttade han till Stockholm, studerade vid Konstfack och reste till Frankrike och Italien. Wiberg utvecklades till en skicklig illustratör och konstnär. Genom det mångåriga arbetet för tidskriften “Svensk Jakt” från Svenska Jägareförbundet blev han välkänd. Han gjorde sig känd som illustratör i en rad böcker om djur, jakt, fiske och friluftsliv och har illustrerat ett 20-tal böcker i dessa ämnen.