Harald Wiberg, Pointer med jägare
Signerad Harald Wiberg och daterad 1969. Akvarell, bildyta 24,5 x 17,5 cm.
Ej examinerad ur ram.
Den folkkäre svenske målaren, tecknaren och illustratören Harald Wiberg (1908-1986) specialiserade sig på djur- och naturmotiv. Hans illustrationer finns i ett flertal böcker om jakt, fiske och friluftsliv bl.a. "Hundar i färg" utgiven av Almqvist & Wiksell. med text av Ivan Swedrup och illustrationer av Harald Wiberg.