Rikt skuren dekor av blommor, frukter och figurer, ryggbricka med skuren delvis genombruten reliefdekor med motiv av figurscener och djur omgivna av moln. Sitthöjd ca 49 cm, ca 169x55x123 cm
Bruksslitage. Repor. Märken. Torrspricka.
Svensk privatsamling. Inköpt under 1950-70-talen