Gerd Nordenskjöld, "Målning IV"
Signerad Gerd N och daterad 1955. Duk 46 x 38 cm.
God kondition. Gulnad fernissa i det gula fältet till höger. Litet färgbortfall i målningens mitt.
Inköpt direkt från konstnären.
Göteborgs Konstförening, Konsthallen Götaplatsen, Decemberutställning, 3-22 december, 1955, kat. nr 128.