Gerd Nordenskjöld, "Paradmarsch"
Signerad med monogram och daterad -58. Duk 95 x 60 cm.
Ytsmuts. Färgbortfall.
Inköpt direkt från konstnären.
Lorensbergs Konstsalong, Göteborg, "Gerd Nordenskjöld", 17 oktober - 1 november 1959, kat. nr 42, avbildad på framsidan av katalogen.