Lucky Thief, Utan titel
Utförd 2009. Akryl och olja på palisander från Tanzania, sockel av textilklädd masonit. Höjd 56 cm, bredd 25 cm.
Sockel med obetydligt slitage.
En skulptur av kollektivet Lucky Thief, utförd i palisander från deras fastighet i Tanzania när de bland annat har en ateljé. Lucky Thief är en konstnärsgrupp som består av Jakob Wintzell, Otto Grubbström och Erik Wintzell. Deras konstnärskap grundar sig i graffiti, hip hop och skateboardkultur. Alla tre har tidigare haft egna streetartprojekt men sedan 2002 arbetar de i grupp.