Sara-Vide Ericson, ”Hilla V”
Signerad S.V.E och daterad 09 a tergo. Olja på duk 152 x 134 cm.
Sarah-Vide Ericsson, född 1983, studerade vid Kungliga Konsthögskolan från 2004 till 2009. Hon bor och arbetar nu i Hälsingland. Hennes målningar representerar hennes minnen, arv, ritualer och artefakter. Minnen av platser, ögonblick och ärvda erfarenheter omvandlas genom konstnärens arbetsprocess och materialets egenskaper till en koncentrerad ny verklighet. Även om hon ofta avbildar sig själv i sin konst, betraktar hon dem inte som självporträtt, utan snarare som om hon spelar olika roller och lånar ut sin kropp till målningarna.
Hon har haft separatutställningar på Kulturhuset Stadsteatern i Stockholm, Kalmar Konstmuseum och Kungliga Konsthögskolan i Stockholm, samt på gallerier som V1 Gallery i Köpenhamn och Galleri Magnus Karlsson i Stockholm. Hon har även deltagit i grupputställningar som 'Our Sky Red' på Göteborgs Konsthall (2020) och 'The Trees Stand Bright Green: Landscape Painting Then and Now' på Bonniers Konsthall (2019).
Hennes konst finns representerad i samlingar på Moderna Museet, Stockholm; Pizzuti Collection, Ohio, USA; Uppsala Konstmuseum; Statens Konstråd, bland andra.