Karl Norin, "Elnagh Duke"
Signerad och daterad 2013 a tergo. Syntetpäls, epoxy, trä, lim 153 x 93 cm.
Karl Norin, född 1982 i Fjällbacka, bor och arbetar i Stockholm och har en MFA från Konstakademien i Stockholm. Karl vakuumpressar syntetpäls mot glas i en gjutform med harts, vilket resulterar i ett objekt och en bild, ett konstverk och en skulptur. För Norin själv är det självklart att det är just målningar han arbetar med, de har en tydlig fram och baksida och skall dessutom hänga på vägg. Det har dock inte varit en enda pensel eller färgtub i närheten av verket, istället har Norin utvecklat en helt egen metod med utgångspunkt i textila material där allt handlar om att experimentera sig fram och att släppa kontrollen.
Hans separatutställningar inkluderar: "Karl Norin" på Market Art Fair, Stockholm (2022); "Justitia" på Belenius, Stockholm (2018) och "Soosh Soosh..." på Bill Brady, Miami, USA (2015). Hans grupputställningar inkluderar "Downtown Issue" på ISSUES, Stockholm (2021), "ISSUES #4" på ISSUES, Stockholm (2017), "Malmö Sessions" med Carl Kostyál, Malmö (2019); "Friends in Need" (2016) och "Meet Your Maker" (2014) på Carl Kostyál, Stockholm, samt "Swedish Art: Now!" på Sven-Harrys konstmuseum, Stockholm (2016). Hans konst finns representerad i flera offentliga och privata samlingar, bland annat SEB konstkollektion.