Hanna Sjöstrand, "nr 8 studie i hundanus"
Signerad och daterad 2009 a tergo. Olja på mdf 147 x 121 cm.
Mindre märke längs med yttersta kanten.
Hanna Sjöstrand är född i Karlskoga och utbildad vid Konsthögskolan i Malmö. Sedan flera år bor hon i Oslo. Sjöstrands måleri används som ett redskap för att utforska frågor om vem människan är, varifrån hon ser, hur hon förhåller sig till våld och hennes relation till naturen. Hon har haft separatutställningar på Galleri Wallner (2020), Galleri Gerlesborg (2018), LNM Oslo (2018) och Elastic Gallery, Stockholm (2018). Hon har också deltagit i grupputställningar på KOHTA (2021), Martin Bryder Gallery (2020), Galleri Thomas Wallner (2020) och LNM Oslo (2019). Sjöstrand är representerad på Agüeli museet, Statens konstråd, Handelshögskolan i Göteborg, Malmö konstmuseum, KORO, Idrottshögskolan i Oslo, Region Stockholm och Region Skåne.