Per Mårtensson

(Sverige, Född 1969)
Per Mårtensson
(Sverige, Född 1969)

Per Mårtensson, "Hissmålning".

Signerad Per Mårtensson och daterad 2013 a tergo. Olja på duk 50 x 40 cm.

God kondition.

Proveniens

Galleri Thomas Wallner, Malmö. Inköpt 2013.
Bukowskis Auktioner, Contemporary Art & Design 606, kat. nr 133.

Galleri Thomas Wallner, Malmö, "Per Mårtensson", 7 september - 13 oktober 2013.

Per Mårtensson, född 1969 i Malmö, utbildade sig vid Konsthögskolan i Malmö och Konstskolan i Kristianstad. Han bor och arbetar i Malmö. I sina målningar använder han olika vita toner på stora metallplåtar. I sina skulpturer arbetar han med det befintliga utställningsrummet för att skapa en unik atmosfär för betraktaren. Han anväder konstkistoriska referenser utan att falla offer för post-modernistiska pastischer, och istället utforskar han måleriets gränser genom att använda en konventionell konstform.

Ett urval av hans separatutställningar inkluderar: Galerie Zink, München (2010); Färgfabriken, Stockholm (2009); och Elastic, Malmö (2009). Ett urval av grupputställningar där han har medverkat inkluderar: El Gabinete Blanco/The White Cabinet, Mexico (2010); Evidences of the Paranormal, Klaus von Nichtssagend Gallery, New York (2009). Mårtensson är representerad på Moderna Museet i Stockholm, Malmö Konstmuseum, Colección Jumex i Mexico City, Göteborgs Konstmuseum, Region Skåne, Växjö Kommun, Stockholms Konst, Statens Konstråd och flera privata samlingar i Sverige, Tyskland, Österrike, Storbritannien, USA, Danmark, Norge, Mexiko, Schweiz, Island och Belgien.

4 400
389
401
Utropspris
10 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (1 bud)
9 nov 20:36
4 400 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19