Linnéa Jörpeland, "I sinom tid"
Signerad Linnéa Jörpeland, daterad 2015 och numrerad 1/5. Brons och trä, höjd 99 cm. Bas 22 x 99 cm.
Lars Bohman Gallery, Stockholm.
Tom Böttiger Collection, Stockholm.
Lars Bohman Gallery, Stockholm, "Linnéa Jörpeland, Newton's Bird", 21 februari - 22 mars 2015.
Linnea Jörpeland, född 22 januari 1971 i Sollentuna församling, är en svensk skulptör samt installations- och videokonstnär.Linnea Jörpeland utbildade sig på Konstskolan Idun Lovén i Stockholm 1991–93 och på Kungliga Konsthögskolan i Stockholm 1994–99. Jörpelands konst är representerad blandannat på Vetlanda konstmuseum.