Peter Köhler, "Happy Trails"
Signerad P. Köhler och daterad 2015 a tergo. Duk 40 x 120 cm.
Galleri Magnus Karlsson, Stockholm.
Tom Böttiger Collection, Stockholm.
Galleri Magnus Karlsson, Stockholm, "To an Unknown Descendant", 8 oktober - 8 november 2015.
Peter Köhler föddes 1971 i Stockholm, Sverige, och är bosatt och verksam där. Han utbildade sig vid Kungliga Konsthögskolan i Stockholm, Sverige (1995-2000). Några av hans enskilda utställningar inkluderar Teckningsmuseet i Laholm, Sverige (2020), Kulturcentrum/Konsthallen i Sandviken, Sverige (2019), Chart Art Fair på Galleri Magnus Karlsson i Köpenhamn, Danmark (2018), samt Galleri Magnus Karlsson i Stockholm, Sverige (2017, 2015, 2012, 2010, 2009). Han har även ställt ut på Gerlesborgsskolan Bohuslän, Sverige (2014), Tobey Fine Arts i New York, USA (2006, 2003), Galleri 54 i Göteborg, Sverige (2005), Botkyrka konsthall, Sverige (2004), och Brändström & Stene i Stockholm, Sverige (2002).
År 2018 var han en av de utvalda samtidskonstnärerna i utställningen "Bloomsbury Spirit" på Artipelag, Sverige. Han har utfört flera offentliga uppdrag och finns representerad i privata och offentliga samlingar i Sverige, Europa och USA.