Charlotte Krantz, "Rectangle verticale avec inclination"
Signerad Charlotte Krantz och daterad 1992 på etikett a tergo. Bemålat trä 59 x 26 cm.
Obetydligt ytslitage.
Charlotte Krantz, född 1963 i Stockholm, bor och arbetar i Italien. Hon utexaminerades från School of Visual Arts i Genève 1988. Under 1990-talet arbetade hon även med film och skapade tre kortfilmer. Hon har ställt ut flertalet gånger hos galleri Konstruktiv Tendens i Stockholm samt på gallerier i Schweiz och Italien.