W.A. Bolin, moccaservis, 3 delar, silver, Stockholm 1917.
Fasetterad modell med raka hänklar. Invändigt förgyllda. Moccakanna, gräddkanna samt sockerskål med lock. Höjd 7-13 cm. Vikt tillsammans 686 gram.
Mindre limrest vid isolering. Smärre slitage.