Vilhelm Bjerke-Petersen, Komposition i blått och gult
Signerad v.b.p och daterad -52. Med dedikation "Till Kid från Vilh. juni 1953". Duk 24 x 19 cm.
Oramad. Skav och smuts längs kanten. Färgbortfall i nederkant.
Konstnärens familj.
Därefter i arv till nuvarande ägare.