Matterad och polerad förgyllning. Urtavla av emalj med romerska siffror. Krönande herdinna med lamm. Träsockel och glaskupa medföljer. Höjd på pendyl 34, bredd 24. Total höjd 44, bredd 32 cm. Pendel medföljer.
Ej genomgången. Ej funktionstestad. Små bristningar i metallen. Kupa och bas med slitage. Nagg. Nyckel saknas.
Prästen Jens Thyrie Böggild och grevinnan Polly Charlotte Danneskiold-Samsøe.