Sabel, modell 1897, för officerare, England.

Graverad klinga med Kung Edwar VII's monogram samt vapensköld under krona. Balja av läder och stål. Längd 100 cm med balja.

Något slitage. Ställvis rost.

Proveniens

Prästen Jens Thyrie Böggild och grevinnan Polly Charlotte Danneskiold-Samsøe.

Utropspris
2 500 SEK