Bronserad och bemålad. Skuren och pastellagedekoration av rosor samt rocaill med musselformation. Kvicksilverfolierat glas. Höjd 135, bredd 52 cm.
Senare målning. Senare bronsering. Krackelyr och sprickor. Anlupet glas. Lagningar.
Prästen Jens Thyrie Böggild och grevinnan Polly Charlotte Danneskiold-Samsøe.