Mahognyfanérad med skuren förgylld dekor av rocaill och musselformationer. Bredd 67, höjd 157 cm.
Fanerskador. Torrsprickor. Något slitage. Bakstycke maskstunget och med vissa skador.
Prästen Jens Thyrie Böggild och grevinnan Polly Charlotte Danneskiold-Samsøe.