Sk. "Liselundspegel". Förgylld. Oval form. Skuren och skulpterad delvis genombruten dekor. Kvicksilverfolierat spegelglas. Höjd 91, bredd 40 cm.
Förstärkningar. Påbättrad förgyllning samt delvis framtagen originalförgyllning. Smärre dekorskador.
Prästen Jens Thyrie Böggild och grevinnan Polly Charlotte Danneskiold-Samsøe.