Mat-och kaffesrevis, porslin, 113 delar, "Musselmalet", Bing & Grøndahl, Danmark.
Bestående av:
22 mattallrikar, 24,5 cm.
10 sopptallrikar, 24 cm.
12 djupa tallrikar, 21 cm.
27 assietter, 16 cm.
3 fat på fot, 23,5 cm.
Skål, 20,5 cm.
Lövformat fat, 19,5 cm.
Litet runt fat, 9,5 cm.
Litet runt fat, 13,5 cm.
Litet snäckformat fat, 8,5 cm.
Ljusstake, höjd 5 cm.
Kaffekanna, höjd 25 cm.
Gräddkanna, höjd 10,5 cm.
Sockerskål, höjd 12 cm.
3 tekoppar med fat, fatens diameter 16,5 cm.
23 kaffekoppar med fat, fatens diameter 13,5 cm.
Ytterfoder, diameter 14 cm.
Skål på fot, 9,5 cm.
Litet ovalt fat, 18 cm.
Oval karott, 29 cm.
Fyra kaffefat medföljer (nagg och lagningar). Något slitage. Nagg. Sprickor. Majoriteten av delarna är andrasortering.
Prästen Jens Thyrie Böggild och grevinnan Polly Charlotte Danneskiold-Samsøe.