Patinerad och förgyllda brons. Tre svängda armar med tre ljuspunkter vardera, uppburna av puttis. Elektrifierad. Diameter 53, höjd 105 cm.
Elen ej funktionstestad. Skador och äldre lagningar. Något sled.
Prästen Jens Thyrie Böggild och grevinnan Polly Charlotte Danneskiold-Samsøe.