Swedish Textile Treasures F550

Den svenska textilskatten är välkänd, inte bara i Sverige utan även utomlands. Att väva åkdynor, jynnen och täcken i bland annat rölakan blev populärt under mitten av 1700-talet och var vanligast i Skåne, Halland och Blekinge, det vill säga de landskap som tidigare tillhört Danmark. Den skånska regionen är särskilt känd för sina vackra agedynor och jynnen, som prydde både vagnar och hem. Dessa konstskatter var ett tecken på välstånd i hemmen och förvarades ofta i kistor för att tas fram vid festliga tillfällen.

En förklaring till Sveriges särställning inom moderna mattor och textilier är de textilutbildningar som startade efter 1850, samt de försäljningskanaler som gjorde det möjligt för kvinnor att försörja sig på sitt hantverk. Även utställningar, både internationella och lokala, bidrog till att driva och inspirera textila formgivare att förnya sig och utvecklas.

Viktiga praktbyggen som Stockholms rådhus (invigt 1916), Stockholms stadshus (invigt 1923) och Svenska Amerika Linjens M/S Kungsholm (1928) var några av de betydelsefulla uppdragen för svenska textilkonstnärer under 1900-talets första hälft.

Välkommen att utforska och bjuda på dina favoriter.

Inlämning pågår till vår kommande auktion Important Winter Sale, Liveauktion 11 – 13 december.
Se vad vi söker och kontakta oss för värdering >

Missa inte heller vår värderingsdag för mattor och textilier med vår ansvarig specialist för mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk Christopher Stålhandske på Bukowskis Arsenalsgatan 2, i Stockholm. Kl 10 - 17. Kan du inte komma kontakta oss för en värdering eller boka en ny tid >