Ett klassiskt urval F549

Ett klassiskt urval är en ny temaauktion för kvalitativ klassisk konst. Den presenterar främst betydande svenska konstnärer från det sena 1800-talet och sekelskiftet 1900, såsom Helmer Osslund, Wilhelm von Gegerfelt, Karl Nordström och Oskar Bergman. Auktionen visar på bredden och kreativiteten som ryms i den klassiska konsten. 1800-talets sista decennier var en tid av radikal utveckling i konsten i Europa. På de konservativa konstakademierna i Sverige stod historiemåleriet fortfarande högst i kurs men allt fler unga talanger efterfrågade ett friare förhållningssätt till måleri och sökte sig därför utomlands, främst till Frankrike. Inte minst de kvinnliga konstnärerna mötte långt bättre villkor i Paris än hemma. Den konst de fann där var det nya friluftsmåleriet, även kallat plein air. Tack vare ny teknik med oljefärger på tub kunde den nya generationen stegvis överge ateljén för att måla hela kompositioner utomhus. De ställde sina stafflier i skogar, på ängar eller på stigar och skapade sina arbeten och studerade naturens ljus och rörelser med sina penslar.

Välkommen att utforska de klassiska verken i denna temaauktion och lägg bud på dina favoriter.

46 föremål
John Bauer, "Riddaren rider".
8d 18 tim
John Bauer, "Riddaren rider".
8 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Helmer Osslund, Skymning över älven.
8d 19 tim
15 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
Ester Almqvist, Landskap med träd och bäck.
8d 19 tim
4 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Charlotte Lewenhaupt, Höstträd.
8d 19 tim
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Ellen Trotzig, Stadsvy från kanalen.
8d 19 tim
2 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
Ivar Kamke, "Akademiafton".
8d 19 tim
Ivar Kamke, "Akademiafton".
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Jenny Nyström, Badliv.
8d 19 tim
Jenny Nyström, Badliv.
1 501 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Max Uth, Skymningslandskap med längor.
8d 19 tim
300 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Helmer Osslund, Sovande katt.
8d 19 tim
Helmer Osslund, Sovande katt.
7 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Okänd konstnär 1800-tal , Marint motiv.
8d 19 tim
2 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Ester Almqvist, Regntunga skyar.
8d 19 tim
2 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
Mosse Stoopendaal, Ekorrar i vinterlandskap.
8d 19 tim
28 000 SEK
Utropspris
80 000 SEK
Olle Hjortzberg, Ros.
8d 20 tim
Olle Hjortzberg, Ros.
Inga bud
Utropspris
8 000 SEK
Gustaf Rydberg, Kustbild.
8d 20 tim
Gustaf Rydberg, Kustbild.
Inga bud
Utropspris
12 000 SEK
Per Ekström, Landskap i skymning.
8d 20 tim
3 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK