Gustaf Rydberg, Vårlandskap
Signerad GR. Utförd omkring 1881. Olja på pannå 18 x 16 cm.
Åldersrelaterat slitage. Färgbortfall.
Helge Kjellin, "Beskrivande katalog över Gustaf Rydbergs oljemålningar, handteckningar och etsningar", 1925, kat. nr 269, s. 168