Fritz von Dardel, Roende sällskap
Signerad och daterad Elfkarleö 1877. Akvarell, bildyta 22,5 x 31,5 cm.
Ej examinerad ur ram.
Tidigare i samlingarna på Torups slott, Bara socken, Skåne.
Fritz von Dardel var en schweizisk-svensk överintendent och bildkonstnär född i Neuchatel. Han studerade i Paris för Leon Coignet. I Sverige tillhörde han Karl XV:s inre krets. Von Dardel är känd för sina många akvarellerade teckningar föreställande personer och händelser vid hovet. Han har även utfört en rad folklivsbilder.