En sked av Johan Söderdahl. Slät rund modell med mittås, graverade initialer "G.C.N. / MI / 1799 / B.A.R.J.H / 19 6/10 17" samt åldermansranka. Längd 20 cm. Vikt 55 gram.
Två skedar i förgyllt silver av CG Hallberg, Stockholm 1912/1918, barockmodell med treflikig avslutning, graverar dekor av ansiktsmaskaron och bladkrans. Längd 19,5 cm. Vikt 100 gram. Total vikt 155 gram.
Sliten förgyllning. Skeden av Söderdahl med smärre bucklor på skedbladet.