Matsilverbestick, 99 delar, varav 19 delar nysilver, Stockholm 1800/1900-tal.

Bestickuppsättning, bestående av olika modeller (mestadels "Snäck" av olika firmor så som Möllenborg, Grönvall, GAB m.fl).
Flertalet med graverade vapensköldar av ätterna Tham, Croneborg och Lagercrantz.
Innehåll:
12 matgafflar 20.5 cm
12 matskedar 22,5 cm
11 matknivar med stålblad 24 cm (varav 6 nysilver)
12 bordsskedar 18 cm
12 bordsgafflar 17 cm
12 bordsknivar nysilver med stålblad 21,5 cm
12 dessertgafflar 14-14,5 cm (varav 1 nysilver)
12 dessertskedar 14,5 cm
2 ströskedar nysilver
1 par serveringsbestick nysilver
Vikt silver ca 4170 g.

Slitage. Rester av putsmedel.

Utropspris
25 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93