Christopher Creutz, ljusstakar, ett par, silver, nyrokoko, Stockholm 1862
Balusterformade skaft med heltäckande dekor i relief av blommor och rocailler, lösa ljusmanschetter, fylld fot. Även manchetter med stämplar. Höjd 25 cm.
En något sned. En ljusmanschett med bristningar/hål. Bucklor, slitage. Fyllning med sprickor.