Delvis förgylld bägare på tre kulfötter med minnesgravyr: "Christina Hindrichsdochter Gebohren 17 März A 1724." Stämplad undertill med krona och mästarstämpel AF i sköld.
Mynningens diameter 7,8 cm, höjd 8 cm. Vikt 101 g.
Kulfötterrna med lagningar och bucklor. Åldersrelaterat slitage.