Cylindriska med något utsvängd mynning. Vågbandsbård längs kanten, anfangerna med driven dekor med motiv av blommor över tre kulfötter. Ciselerade monogram 'P.P.S.E.K.D.1796'. Invändigt spår av förgyllning. Höjd 4,5 cm. Diameter 6 cm. Vikt 84 g.
Slitage. Bucklor. En med bristningar i kulfötterna.