Carl Gustaf Hellmuth, kaffekanna, silver, S:t Petersburg 1770. Rokoko.
Invändigt förgylld. Balusterformad på indragen fot, med vridna knäckar, lock med gångjärn, svängt trähandtag och lockknopp i trä. Höjd 17,5 cm. Vikt 443 g.
Mindre slitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.