Eduard Wiiralt, fem teckningar och en etsning.
Fem teckningar på papper. En monogramsignerad och daterad 1940 samt med text a tergo. Etsning, signerad och daterad 1930. Mått mellan 8 x 9 cm. Medföljande bok "Eduard Wiiralt Loob Gravuuri" innehållandes reproduktioner.
Slitage. Nötta hörn. Gulnad.
Gåva direkt av konstnären.
Därefter i arv till nuvarande ägare.