Eduard Wiiralt, Mor och barn
Signerad med monogram samt daterad 1942. Svartkrita på papp, 17 x 8 cm. Medföljande tidningsartiklar och dokument.
Gulnad. Veck i kartongen, ursprungliga.
Gåva direkt av konstnären.
Därefter i arv till nuvarande ägare.