Eduard Wiiralt, 27 bemålade tidiningsurklipp samt två brevkort.
27 tidningsurklipp med tecknade karikatyrer av Wiiralt. Två brevkort, varav ena daterad 24 VII 1945 till vännerna Maret och Harry Kiisk. Mått mellan 8,5 x 7,5 cm och 19 x 17,5 cm.
Skador. Revor. Gulnad.
Gåva direkt av konstnären.
Därefter i arv till nuvarande ägare.