Hannamaija Teisko, matta, rya, Finland, ca 164 x 103 cm.
Omkring 1960/70-tal Rödmelerad botten med stora polykroma ornament. Komponerad av Hannamaija Teisko, handknuten av Kauhajärven Kutomo.
Obetydligt ytslitage.
Bukowskis Auktioner, online only, Stockholm, 2016-03-24