Göran Malmvall, klaffbord, variant av modell "128", sportstugemöbel, Karl Andersson och Söner, 1940-tal.
Massiv furu. Två fällbara slag med enkla grindar. Längd 30-130, bredd 80, höjd 75 cm.
Torrsprickor. Något slitage. Fläckar.
Inköpt till sportstuga i Stockholms Skärgård ca 1949.
Inköpt tillsammans med soffan, id-nummer 1591945.
Jämför bord avbildad i katalog 1940-50-tal.