Kerstin Hörlin-Holmquist, kanapé, "Lustgården" ur serien "Paradiset" för Nordiska Kompaniets Triva-serie, 1950/60-tal.
Helstoppad med knapphäftad tygklädsel och resårsits. Ben av bok. Längd 150, bredd 75, sitthöjd 38, höjd 98 cm.
Senare klädsel. Fläckar. Märken på ben.
Inköpt på 1950-talet. Därefter i arv till nuvarande ägare.