Göran Malmvall, soffa, modell "322" sportstugemöbel, Karl Andersson och Söner, 1940-tal.
Betsad furu, med textilklädd dyna i sitsen. Sitthöjd 46, längd 196, djup 70, höjd 74, 5 cm.
Torrsprickor. Fanerskador. Märken. Delar av armlänen något lösa. Utdrag saknas.
Inköpt till sportstuga i Stockholms Skärgård ca 1949.
Inköpt tillsammans med bordet, id-nummer 1593086.
Avbildad i katalog 1940-50-tal.