Rolf Engströmer, tillskrivna, kandelabrar, ett par, Fabriksaktiebolaget Kronsilver, Sverige 1930-tal.
Nysilver, cylindriska ljushållare på rak arm, fyrsidigt ben, kvadratisk fotplatta. Undertill märkta F.A.K. NS samt en krona. Höjd 24 cm, längd 21 cm.
Obetydligt slitage.