Ben av svärtat trä, rund fot av svartlackerad metall. Detaljer i vitmetall. För tre ljuspunkter. Textilklädd lampskärm medföljer. Foten märkt 1508 15028 vilket är ett modellnummer från Böhlmarks Lampfabriks katalog tidigt 1930-tal. Höjd 152, diameter på lampskärm 45 cm.
Nydragen el. Senare skärm. Foten med något färgbortfall. Något slitage.