Golvlampor ett par, Swedish Modern, modell "1760", ASEA, 1940-tal.
Mässing. Ställbar skärm, svängbar samt höj-och sänkbar. Märkt 1760 under foten. Höjd 126-165 cm.
Något slitage. Vissa bristningar i metallen runt foten. Smärre bucklor. Vissa anlupna fläckar. Ej funktionstestade.