Stomme av mässing på tredelad fot. Inre kupa, uplight, av opakt vitt glas, för en ljuspunkt. Lampskärm med veckad textil. Höjd 145, diameter på lampskärm 43 cm.
Renoverad med ny el. Ej funktionstestad. Ställvis visst slitage. Skador och vissa fläckar på textilskärmen.