David Rosén, sideboard, "Rio", Nordiska Kompaniet 1950-tal.
Sideboard i mahogny. Två skåp med bakomvarande hyllor samt fem lådor med beslag i mässing. Märkt på bakstycket med ritningsnummer 48081. Bredd ca 165 cm, djup 48 cm, höjd 85,5 cm. Nyckel finns. Nyckel finns.
Ställvis slitage. Nagg. Repor. Märken.