Tvådelat. Bok, invändigt teakfanérad. Hyllor och fyra lådor bakom pardörrar med skuren dekor av historiska figurscener. En låda i skåpets underdel. Signerad Tidens Cavalcade 1953. Bredd 91, djup 45, höjd 152 cm. Nyckel finns.
Ställvis något slitage och märken. Torrsprickor.